Tragický konec sportovního snu, který byl pouze na začátku

Jednadvacetiletá basketbalistky košické Viktorie Barbora Gatialová minulý týden ukončila Bet365-Bonus čeká na Vás ročník na vysoké škole. Ve čtvrtek dopoledne skončila poslední klubový trénink sezóny, chystala se na reprezentační. Měla pár dní volna. Ve čtvrtek navečer spěchala domů do Prievidze za rodiči, mladším bratrem. Řídila třídveřový sporťák. Mezi obcemi Abramová a Slovenské Pravno dostala smyk. Vletěla do pole, boční náraz do stromu znamenal okamžitou smrt. Strom byl široko daleko jediný. K srážce přišlo přímo na úrovni řidiče.Strašná shoda okolností.

“Alespoň, že netrpěla, ačkoliv je to velmi slabá útěcha,” povzdechl si do telefonu Jozef Smolek, který Borku Gatialovú pro velký basketbal objevil. Zlákal ji na podzim 2001 do slavného Ružomberka. “S Gatialovcami se dobře znám, pro jejich dceru jsem byla cosi jako tutor. Airbagy fungovaly, ale hlavu neuchránily,” mluvil jakoby pro sebe. S dovětkem: “Ostatní část těla neměla vůbec porušenou.”

Smolek se ve středu s Gatialovou dlouhé hodiny vyprávěl. Rozebírali, což v následující sezóně.Vysoká pivotka (198 cm) začala stoupat od označení talent ke hře vyvolávající u trenérů pocit skutečně velké naděje. Černohorský kouč slovenské reprezentace do 19 let Željko Vukicevic, který přivedl mládežnické výběry Srbska a Černé Hory ke třem titulům evropských šampionek, hodnotil Barboru jednoznačně: “Slovensko bude mít za dva, tři roky opět pivotka světové třídy.”

Měla být esem

Smolek vysvětloval: “Přístup k vysokým basketbalistky je zvláštní. Ještě v dvacítce nevíte, jestli náhodou neporoste. Psychologický přístup je jinačí. Přece, dvoumetrových dívek není na světě mnoho.Borka však měla všechny předpoklady, aby tuto velkou sportovní výhodu necítila jako možný soukromý handicap. Pohybovala se elegantně, měla ukázkový koordinovaný běh. Myslící a velmi racionálně dívka. O všem potřebovala vědět, proč je to tak a ne jinak. Ve sportu je to občas i nevýhoda. Obecně je to však vzácné. Byla velmi dobrá žákyně. Studium cestovního ruchu vyžaduje široký rozhled, který nesporně měla. Borka potřebovala čas a individuální přípravu. Měla ji v Ružomberku pod dohledem Jeleny Mozkové. Bohužel ne dlouho. Původní klub se rozpadl po dvou letech, odkdy do něj Borka přišla. Do polské Gdyně odcházela, když ještě neměla osmnáct.Na Slovensko se vrátila až v této sezoně. Trénovala ji bývalá spoluhráčka Iveta Bieliková. Mozkovou a Bieliková chci dát opět dohromady v jednom klubu, Gatialová měla být jejich hráčským esem. “

Smolek na chvíli odmlčel.” Těžko mi je, ale řeknu. S hračkami se vždy snažím mluvit nejen o basketbalu. Io autech. Mají rady rychlé. Gatialová si koupila ojetý, ale velmi výkonný sporťák SEAT Ibiza TDI. Když chodila domů z Košic, doporučoval jsem jí vždy jižní trasu. Už se nikdy nedozvím, proč se poprvé rozhodla pro severní. Při hrozných tragédiích člověk ustavičně hledá kdyby.Bolí to. “

Tiché stvoření

Barbora Gatialová (narozená 11. 1. 1986) přišla do Ružomberka na podzim roku 2001. Trenérka dvojnásobného euroligového vítěze Natália Hejková a manažer Smolek začali doplňovat kolektiv jako na začátku velké cesty – mladými Slovenkami. “Doslechl jsem se, že v Prievidzi přestalo hrát basketbal téměř dvoumetrové holčička. Byl to jeden z mých nejtvrdších přestupových oříšků. Borka, nevím proč, zanevřela na sport, rodiče to také nevěděli vysvětlit. V Prievidzi jsem byl snad patnáctkrát. Byl jsem téměř v koncích, na pomoc jsem si brával Bielikova i Hejková. Nakonec přišla do Ružomberka. Spolu s Růžičkovou a Ciulisová.Borka byla spíše tiché stvoření, s rovesníčnami si výborně rozuměla. K starším měla úctu. “

Lotos Gdyně, když do něj Gatialová přestoupila, byl tým absolutní evropské špičky, finalista Euroligy. V družstvu působila proslulá Malgorzata Dydeková (213 cm).” Takové kluby potřebují posily, hotové hráčky. Basketbalistky nevychovávají. A Borka to potřebovala. I Poznaň, kam ji z Gdyně poslali na hostování, nepostupoval jinak. Nebylo to Gatialovej dobré období, tak se vrátila. “

Lídr Viktorie

Přišla do košické Viktorie. Klubu s věkovým průměrem pod dvacet. Byla v něm druhou nejstarší hráčkou.Jedinou, která byla s trenérkou Iveta Bieliková (41) chvíli spoluhráčky. “Borka mi byla oporou. Jsem nováčkem na trenérském postu, ona poměrně zkušenou hráčkou. Trenér potřebuje v kádru spolehlivého lídra. Tuto úlohu zvládala skvěle. Můj poklad. Právě proto, že byla velmi inteligentní, rozvážná. Roky působila ve velkých klubech, což nebylo pro ni šťastným řešením. Potřebovala hrát, ne sedět na lavičce. Byla na začátku cesty, kterou v této fázi odstartovala velkou rychlostí.


U Borkina potenciál byl obrovský. Jsem přesvědčená – rostl nám basketbalový pilíř budoucnosti. Je to hrozné, ten minulý čas. ”

Při poslední větě jsme si vzpomněli na Gatialovej slova.Vyslovila je v Bratislavě po zápase se Slovanem. “Konečně mám z basketbalu skutečně velkou radost. Jsem šťastná. Hraju, nejsem Lavičková divák. Ty roky ve velkých klubech byly skvělou zkušeností, v dobrém i zlém. Ve Viktorii jsem se našla, jsem v reprezentaci. Dost za necelý rok,” pochválila se.

spoluhráčky a trenérka

spoluhráčky v minulosti, dnes trenérka Bieliková v vzpomínce spojuje obě úlohy. “V tom byla její velikost. V každém okamžiku dokázala správně zareagovat. Pokud bylo třeba, chovala se ke mně s taktem a respektem hráčky k trenérce. Po zápasech a trénincích jsme si kamarádský poklebetili. Jak občas v basketbalové uspěchaném Ružomberku.Bylo to hezké, připomenout si ty časy. Borka bohužel neměla štěstí na ty nejkrásnější, “dořekla trenérka. Odmlčela.” Strašný osud. Pro to mladé holčička Borku už nebudou žádné časy…, “bylo slyšet ještě tichý povzdech.

Borka byla její oblíbenec

Barboru Gatialovú jsem poznal na dlouhatánský cestě z Prahy do francouzského Liévinu . Ružomberok hrál na severu Francie v dubnu 2002 svůj poslední elitní turnaj Final Four basketbalové Euroligy. Ještě ne šestnáctileté dorostenky Gatialová a Marie Růžičková byly v širším kádru mistra. Slovenská ligu hrávali, kontinentální zatím ne.Za odměnu však cestovali za spoluhráčkami autobusem.

Náhodou jsem se ocitl v komické situaci. Vedle mě seděla kolegyně – téměř 190 cm, za mnou dvě žabky. Jedna 186 cm, druhá 198 cm. Já 170. Tolik pardon jsem v životě neslyšel. Nekonečné německé dálnice jsou důvodem na rozhovory. Tiché holčičky povídali a gestikulovali. Proto ty Pardon, uhýbal jsem se dlouhým rukám.

Z rozhovorů mi navždy utkvělo – Borka i Maja začínali každou odpověď: jak nám řekla teta Moza, Jak nás naučila paní trenérka Moza, doufáme, že se s paní Mozo ve Francii uvidíme. Moza je dodnes přezdívkou Jeleny Mozkové, skvělé pivotka, mistryně Evropy v dresu Ruska, opory Ružomberka.Rodačka z penze (37) skončila pro vážné zdravotní poroblémy s basketbalem předčasně.

Mozková se ihned stala výbornou trenérkou zejména mladých hráček. S Ružomberkem ještě stačila v roli hlavní trenérky získat poslední titul (2003), v kádru měla “své” holčičky – Gatialovú, růžičková i Ciulisová. Pak musela také odejít. V současnosti je asistentkou trenérky Natália Hejková v Spartaku Moskevská oblast, který v dubnu vyhrál evropskou ligu, v květnu ruskou.

Jelena Mozková má dnes už dva domovy, v Moskvě a oficiální adresu i v Ružomberku. Do Liptova si přišla odpočinout. Před třemi dny.Zastihla ji strašná zpráva – Borka byla její oblíbenec. “Vzpomínám na ni v dobrém. Ne v dobrém, v tom nejlepším,” těžko, i po prvotním vzpamatování se, potlačovala v telefonu slzy Jelena Mozková. “Chci jít do Prievidze na pohřeb, ale proboha, co tím hubený rodičům řeknu,” říkala. V takových případech ne s ojedinělým pocitem “viny” – já jsem tady, ona ne.

“Byl to velký, velmi velký talent. Škoda, že jsme nemohli pokračovat v tom, co jsme začali. Teď se to rýsovalo znovu…Ano, říkali mi občas i máma, ale to proháněli. Borka i Maja byly mé malé kamarádky, “říkala ruská trenérka. “Nebo lépe, moje malé sestry, na které jsem občas i musela dávat pozor.Bydleli jsme v jednom domě, “přinutila se Jelena Mozková k sázky na Bet365 smutnému úsměvu.

Barbora Gatialová

* 11. 1. 1986 – Ý 31. 5. 2007

Narodila se v Bojnicích.

Slovenská basketbalová reprezentka ve všech věkových kategoriích od 16 let.

Kluby: Prievidza, SCP Ružomberok (2001 – 2004, mistryně Slovenska 2002, 2003), Lotos Gdyně (2004 – 2005, mistryně Polska), Poznaň (2006), Viktória Košice (2006 – 2007).

Bet365-Registrace s bonusem zde