Lyžaře trápí sněhová kalamita

LIBEREC. V páteční premiéře skokanek na MS jsou favoritkami Rakušanka Iraschková a Norka SagenováIvan Bátor s Martin Bajčičák na startu běhu na 15 km klasicky.

Loňská generálka před mistrovstvím světa v klasickém lyžování v Liberci skončila v závodech Světového poháru na blátě. Sněhu bylo málo, museli ho navážet z kopců. Ve středu otevřeli šampionát ve stotisícovém městě v severních Čechách a organizátoři bojují s opačným extrémem. Od pátku napadlo metr sněhu a ani včera příval neustal.Liberec zasáhla sněhová kalamita. Český tým je poloviční

Problémy se sněhem a s viditelností stěžovali i tréninky žen na můstku HS 100 před jejich dnešní premiérou na mistrovství světa ve skocích.

V úterý spadla po doskoku nejmladší členka českého týmu 12letá Natálie Dejmková, druhý den ji napodobila o dva roky starší Lucie Míková a z nemocnice se vrátila s berlemi.Trenérovi Jaroslavu šakal se ulevilo, když mu po včerejším tréninku v chumelenici pod Ještědem už žádná marodce nepřibyla.

Český kouč však vinil z pádů zejména jury skokanských soutěží, že nechali dívky skákat z nízkých nájezdů. V stopě nabraly malou rychlost – Dejmková naměřili pouze 84 km / h, Mikovi 86,1 km / h – takže nestačili proletět přes buben, ale dopadly na něj. Iraschková, Sagenová – 97,5

Včera si na středním můstku zatrénovali 37 žen, ve třech kolech Sázkové bonusy Bet365 dali o sobě nejvíce vědět Rakušanka Daniela Iraschková a Norka Anette Sagenová – dělily se o nejlepší výkon 97,5 metru.Jsou favoritkami iv dnešních soubojích o zlato.

Pětadvacetiletá Iraschková má již na můstcích velké zkušenosti, v lednu 2003 dosáhla na mamutím můstku v Kulm jako první žena hranici 200 metrů. O rok mladší Norka zaletela na mamutí ve Vikersund na 171 m.

Ani úspěch prvních závodů žen ve skocích na MS však už zřejmě neobměkčí srdce předsedy Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge, který nechce připustit jejich soutěž do programu ZOH 2010 ve Vancouveru. Uvažovala to nízkou základnou skokanek ve světě.Ani na Slovensku se zatím nenašla odvážná žena na mostíku.Bauer zaútočí na zlato

Kromě češtiny slyšet v těchto dnech v Liberci často i němčinu, polštinu či finštinu. Mezi pět tisíc diváky ve čtvrtečním běhu na 10 km zaregistrovala Katarína Johansen i Slovenské fanoušků.

Hustší zaplněné hlediště a prostory kolem trati očekávají organizátoři dnes, když v běhu na 15 km klasicky nastoupí domácí favorit Lukáš Bauer. Ze Slovenské závodníků poběží Ivan Bátor i Martin Bajčičák.Skokana Tomáše Zmoraya čeká večer kvalifikace na sobotní závody na HS 100.Slovenská turistku čekal v cíli polibek

V úvodních závodech MS v běhu na 10 km klasicky skončila Katarína Johansen předposlední. “Velké trápení,” výstižně charakterizovala slovenská běžkyně na lyžích Kateřina Johansen svůj výkon v úvodních závodech mistrovství světa v Liberci v závodech na 10 klasickou technikou. Máma dvou dětí absolvovala svoji premiéru na světovém šampionátu ve věku 32 let, mezi 71 klasifikovanými závodnice skončila předposlední se ztrátou téměř sedm minut min na vítěznou Finka Saarinenovými. Jen Novozélanďanka Fancyová byla ještě pomalejší, přičemž Francouzka Cuinetová závody nedokončila.Nejlepší slovenská běžkyně Alena Procházková neštartovala pro zranění nohy a za ní, jak se znovu ukázalo, je obrovská propast.

“Před mistrovstvím světa jsem si léčila zánět hrdla a nosních dutin. To poznamenalo můj výkon více než jsem si před startem připouštěla,” líčila své pocity běžkyně z ŠKP Štrbské Pleso. “V jednu chvíli jsem si myslela, že ani nedojdu do cíle. Byl to boj o život.”

Johansen vyrazila na dva pětikilometrovou okruhy s číslem 9 v nejslabší výkonnostní skupině. “Rozběhla jsem se optimisticky, ale už na prvním kopci mi nohy, ruce ztěžkly.Potom jsem už měla krizi až do konce. “Na trati ji povzbuzoval norský manžel Oyvind, ale jak přiznala, v posledních kilometrech ho už nevnímala.” Měla jsem tmu před očima. Určitě skončím mezi posledními, “tušila ještě během závodu, když o zlato bojovali favoritky Saarinenovými, Longová a Kowalczyková.

Manžel odměnil Slovenské reprezentantku v cíli polibkem.” Vydala Bet365-Vyzvednout bonus ze sebe všechny síly, po nemoci na více neměla, “přidal svůj postřeh lámanou češtinou. Rodák z Trondheimu se v lyžování vyzná jako junior patřil v Norsku mezi širší špičku. S Kateřinou se seznámili na univerzitě v Americe, vzali se před deseti lety.Nyní žijí na Slovensku v Štrbě.

“Lyže mi připravil trenér Ján Valuška, šly mi dobře. V nich chyba nebyla,” doplnila Johansen. “Své lyže si znám velmi dobře, mám je jen čtyři páry. Koupila jsem je v Norsku, vyšly mě asi 450 eur za pár. Jsou to takové turistické běžky. Však i já jsem v běžeckém lyžování turistka.”

Katarína Johansen má na MS v plánu i sprinty a závěrečné závody na 30 km volně, ale po včerejší špatné zkušenosti chce svou účast ve třiceti ještě zvážit.Procházková dělá pokroky

Trenér Aleny Procházkové Ján Valuška je větším optimistou, že jeho svěřenkyně v úterý na mistrovství světa v Liberci přece jen nastoupí na start své nejsilnější disciplíny – sprintu. Slovenská lyžařská jednotka si v závěru minulého týdne před závodem v italském Valditrento zranila levý kotník. Odborné vyšetření v Liberci ukázalo, že jde o natažené vazy.

“Dopoledne jsme byli v posilovně a odpoledne jsme se vybrali na lehčí tratě v Bedřichově – Alena byla hodinu na lyžích. To je pokrok,” těšil se trenér. Středeční první kontakt se sněhem v kopcovitém terénu v Liberci Procházkou bolel.Do úterý zůstávají na trénink a léčení ještě čtyři dny. “Pokud nepřijdou žádné komplikace, měla by nastoupit. I když možná ještě nebude stoprocentně fit.”

Liberecký lékaři naordinovali 24-leté české lyžařské elektroléčbu, kryoterapii, o zraněn levý kotník se ve zvýšené míře stará fyzioterapeut výpravy Jaroslav Gajdoš.

Procházková měla původně startovat iv úvodním běhu MS na 10 km klasicky. Nakonec nastoupila pouze Katarína Johansen a skončila na předposledním 70. místě.

“Je pravda, že Katarína nejezdí Světové poháry, pouze níže FIS Cupy.A nevím, nakolik se na jejím výkonu mohlo projevit nedávné onemocnění, “poznamenal trenér Valuška.” Ale i tak jsem očekával lepší výsledek. “

Bet365-Bonus ihned po registraci