Arsene Wenger – pierwszy brytyjski trener w historii “Kanonierów”

W dniu 20-lecia Wengera na stanowisku trenera “Kanonierów” Jurij wspomina milowe w karierze francuza, narodziny nowych “kanonierów” i etapy cyklu życia klubu przy .

Arsene Wenger – najbardziej ten, kto zwycięża trener w historii klubu (ponad 57% meczów), nie licząc tych, którzy kierował zespołem niewielką ilość meczów w roli pełniących obowiązki głównych trenerów.

Arsene Wenger – legenda “kanonierów”.

Ilu z was pamięta, kto kierował klubem do parafii francuza? Bruce spędził tylko jeden sezon i dość niespodziewanie został zwolniony przed startem nowego mistrzostw. Londyńczycy nigdy nie były postrzegane w skłonności do częstej zmianie trenerów: do tego momentu z 1958 roku, nie licząc pełniących obowiązki głównych trenerów było tylko sześciu, którzy pracowali odpowiednio cztery, cztery, dziesięć, siedem, trzy i dziewięć lat. I tu nagle wskazują na drzwi po jednym sezonie.

W prasie najczęściej nazwy Terry i Johana , z których każdy fani byli gotowi przyjąć z otwartymi ramionami. Również wspomina i jakiś francuz z japońskiego “Nagoya “. W końcu wybór padł na najmniej czarujący nazwisko na tej liście. W końcu to rozwiązanie ustalał przeznaczenie klubu na dziesięciolecia do przodu.

Niemal równocześnie z nowym trenerem drużyny przyjechały jeszcze dwa francuza. To były Remi Garde i Patrick Vieira. Fani chcieli wielkich nazwisk, a na Highbury” przenieśli się dwa tajemnicze “”. Wydawało się, myślenie Wengera i tak pozostało po japońsku . Ian Wright, który nie znalazł wspólnego języka z byłym trenerem, określił Patryka, kiedy go o to pytali… dużym. Vieira zadebiutował za “Arsenał” przeciw “Sheffield”, i zaraz po wyjściu na wymianę stało się jasne, że ten facet będzie oceniać grę zespołu. Przez rok klub zasilili Nicolas Anielka i Mark , dzięki którym “kanonierzy” zaczęli grać w szybki, szybki futbol. Tak narodził się nowy “Arsenał”. W dawnych czasach londyńczycy często grali bardzo zachowawczo, ale wszystko się zmieniło: zamiast nudnych 1:0, wydawało się, rachunków niektórych meczów zostały zapożyczone z innych dyscyplin sportowych, takich jak hokej czy tenis.

Jednak zmiany zaszły nie tylko na boisku, ale i poza jego granicami: Wenger zabronił swoim graczom jeść czekolady i od tej pory w menu piłkarzy na bazie treningowej zamiast batonów pojawiły się brokuły. Również Arsene wziął się za dyscyplinę: odtąd jego podopiecznych nie można już było spotkać w pubie przy stadionie od razu po meczu. Czy taki dysk podejście jest słuszne? Tylko jeden fakt – przez 18 miesięcy po nominacji zdobył swój pierwszy dublet.

W ogóle, wszystko ostatnie 20 lat można podzielić umownie na trzy etapy. Pierwszy ograniczamy ramkami dziesięciu lat – czas spędzony na “Highbury”. Klubu towarzyszył wielki sukces: trzy tytuły APPLE, cztery Puchary Anglii, wyjście na finały Pucharu UEFA i Ligi mistrzów, który już dawno został piwa. A jeszcze pięć drugich miejsc na podstawie wyników mistrzostw. Jedyne rozczarowanie polega na tym, że w latach 2002-2004 zespół mógł osiągnąć więcej. Był doskonały sezon: “kanonierzy” zaczęli jako pierwsi i do tej pory są jedynymi, kto wygrał APPLE bez żadnych uszkodzeń. Ale w parze z nim idzie porażka z Chelsea na etapie ćwierćfinału głównego klubowego turnieju Starego świata. Bezapelacyjnie najlepsza drużyna Europy może zdobyć trofeum, bo przed “Kanonierów” byli “Monako” i “Porto”.

Polecemy strony naszych sponsorów: zakłady bukmacherskie Betsafe – opinia i bonus od Betsafe, firmę bukmacherską Betsson – bonus za rejestrację oraz bukmachera i kasyno Bet365: internetowe zakłady bukmacherskie – zarejestruj się u któregoś z nich i weź bonus